Chráníte děti před nástrahami internetu?

4. 11. 2020

Dnes se děti s internetem setkávají zcela běžně, a to leckdy dříve, než vůbec nastoupí do školy. Často rozumí technologiím lépe než jejich rodiče. I přesto je však důležité, aby rodiče a také učitelé dětem vysvětlili, jak se nebezpečí, které z užívání internetu plyne, vyvarovat. Nachystali jsme pro vás několik rad, jak hrozbám v kybernetickém světě předcházet.

Nebezpečí na internetu

Na internetu jsou webové stránky určené přímo dětem, ty se však samozřejmě nezajímají jen o tento typ stránek, ale vyhledávají informace, nové hry či přátelé na celém internetu. Při svém surfování pak můžou narazit i na stránky se škodlivým obsahem – agresivními, pornografickými či rasistickými videi a texty.

Co mladé zajímá?

Důležité pro tuto věkovou skupinu je být „in“, „trendy“ a nezůstat pozadu oproti svým kamarádům a spolužákům. Nejvíce času tak děti tráví na sociálních sítích, zejména na Instagramu, Facebooku a TikToku. Velice populární je i YouTube, a to především pokud jde o videoklipy, recenze a vlogy (video blogy) oblíbených Youtuberů.

Rodičovské zámky

Praktickým preventivním opatřením ve světě internetu jsou rodičovské zámky a filtry. Na zařízeních můžete díky nim zablokovat nebo naopak povolit konkrétní webové stránky. Služba také zaznamenává, jaké stránky děti navštěvují a jaké informace na internetu vyhledávají. 

Umístění počítače

Přemýšlejte i o tom, kde počítač, který užívají i vaše děti, doma umístíte. Nejbezpečnější je takové místo, kde se obvykle pohybujete i vy. Děti tak nebudou mít tendence vyhledávat zakázané stránky nebo si psát s cizími lidmi.

Komunikace

Velmi účinné je dětem vštěpovat základní pravidlo: „Neříkej, nekomentuj, nepiš a neposílej nikomu přes internet to, co bys mu neřekl/a do očí.“ Komunikace s dětmi o nástrahách internetu je bezesporu velice důležitá. Dobré je mluvit s nimi preventivně, co dělat když … a nečekat, až k něčemu takovému opravdu dojde. Často používejte konkrétní příklady, aby si děti danou věc uvědomily a dokázaly si její důsledky představit.

Opatrnost

Naučte své děti veřejně neuvádět adresu bydliště nebo školy, přístupová hesla, rodné číslo, číslo telefonu, e-mail, věk, rodinnou či finanční situaci nebo nepřítomnost rodiny doma. Dětem zdůrazňujte, že hesla nesmějí nikomu sdělovat, a pokud používají veřejný počítač, například ve škole nebo v knihovně, neměly by prohlížeči povolit si heslo zapamatovat.

Společný zájem

Poznávejte internet spolu s dětmi, pokuste se najít webové stránky, které zajímají vás i je, vytvořte si tak společný zájem. Navíc můžete při surfování po internetu děti naučit, jak si vyhledat užitečné informace. Fantazii se meze nekladou, třeba můžete naplánovat společnou dovolenou nebo najít vše, co se týká koníčků a zájmů vašich ratolestí.

Přiměřenost

Na případný problém reagujte přiměřeně tak, aby dítě nemělo zábrany s vámi o podobných věcech mluvit i v budoucnu. Promluvte si spolu o tom, jak je pro příště možné se podobným situacím vyhnout.

Internet určitě zbytečně neočerňujte a dětem nezakazujte. Dostanete se s nimi akorát tak do konfliktu a vyvoláte zbytečnou hádku. Společně se dohodněte na pevných pravidlech užívání internetu. Striktně si stanovte denní či týdenní čas strávený online.

Internetoví kamarádi

Zajímejte se i o to, s kým se vaše děti na sociálních sítích přátelí a nechte je vyprávět o tom, s kým si píší. Přidejte si své děti do přátel a sledujte je na sociálních sítích, které používají. Vysvětlete jim, že není jejich vina, kdyby je někdo začal na internetu obtěžovat.

Můžu toho udělat víc?

Tuto otázku si jistě klade každý rodič. Dodržováním výše zmíněných rad si vaše děti jistě vybudují ten správný vztah k užívání internetu. Kdybyste přesto chtěli vyzkoušet něco navíc, existuje odborníky vypracovaný on-line kurz Digitální stopa. Je určen pro děti na základních školách a jeho cílem je ochránit mladistvé před riziky, která na ně číhají v kyberprostoru. Kurz je zpracovaných do podoby komiksu. Dějová linka je postavená tak, aby se s jednotlivými aktéry mohli identifikovat členové prakticky jakéhokoli třídního kolektivu.

Je to opravdu tak zlé?

Dnešní doba je rychlá, přibývají stále nové technologie, bez nichž se většina z nás neobejde. A děti vlastně nedělají nic špatného. Nic, co by nebylo každodenní realitou pro většinu z nás. Poznávají a přijímají svět takový, jaký je. Podstatné je, dohlédnout na to, co konkrétně dítě dělá, když je on-line. A nyní už víme, jak na to.

Karina Baraboszová

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Procházením tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Další informace