Jak otestovat rychlost internetu?

25. 2. 2020

Internet je dnes běžná věc téměř v každé domácnosti. Ve společnosti je zažitý názor – čím rychlejší internet, tím lepší. Samozřejmě vše se odvíjí od toho, k jakým účelům se internet používá a kolik tato služba stojí. Jak ale poznat, jestli neplatíte za „zajíce v pytli“?

Webových stránek na otestování rychlosti najdete ve spletitém světě internetu spousty, valná většina jich pracuje na podobném principu. Jen je potřeba vědět, jak rychlost měřit, aby výsledky nebyly nijak zkreslené. 

Jak měřit rychlost internetu
Rychlost internetu je potřeba měřit na tzv. koncovém bodě. Koncový bod v domácnostech představuje kabelový modem nebo gateway. Připojte se tedy datovým kabelem modemu přímo do zařízení (např. do počítače), ne pomocí Wi-Fi sítě. V ideálním případě počkejte 5-10 minut a teprve potom začněte měřit rychlost vašeho připojení pomocí webové stránky speedtest.itself.cz. Stačí kliknout na „go“ a počkat na zobrazení hodnoty. Aby bylo testování přesné, ukončete před testem všechny programy, které by mohli ovlivnit výsledek.

Naměřeno, ale co to znamená?
Rychlost měření probíhá ve třech krocích, ve výsledku najdete hodnoty rychlosti stahování a odesílání a hodnotu ping.

Rychlost downloadu je rychlost stahování dat na vaše zařízení. Platí, že čím vyšší hodnota, tím lépe. Práce s internetem je tak rychlejší – konkrétně např. stahování dat a videí, procházení webových stránek, přeposílání souborů apod. Hodnota rychlosti stahování dat je pro většinu běžných uživatelů ta důležitější, málokdo upřednostňuje upload před downloadem.

Rychlost uploadu je rychlost odesílání dat z vašeho zařízení na internet. Čím vyšší číslo, tím rychleji nahráváte data na webová uložiště, posíláte velké soubory, nahráváte fotky a videa atd.

Hodnota ping (neboli odezva) určuje, za jak dlouho se signál přenese z jednoho zařízení na další. Ping se měří v milisekundách (ms). Čím nižší je hodnota, tím lepší a rychlejší je komunikace mezi zařízením (např. počítačem) a serverem. Velmi důležitá je zde právě rychlost internetu. Ideální hodnota se pohybuje mezi 0 až 50 ms. Nízkou hodnotu ping oceníte během videohovorů nebo hraní online her. 

Když výsledek testu neohromil...
Pokud je rychlost připojení na koncovém bodě nízká, zkontrolujte všechny kabely a konektory, jestli se třeba neuvolnily (např. ostrým dlouhým ohybem). Ve většině případů pomůže také restart zařízení. Potom zkuste změřit rychlost znovu. Pokud problémy s rychlostí internetu přetrvávají, kontaktujte svého poskytovatele, případně zkuste změnit tarif podle potřeby.

Jak se vyznat v tarifech?
Většina operátorů udává své tarify ve tvaru např. 130/65 Mbps. Tedy jako kombinaci stahování a odesílání dat v megabitech za sekundu (Mbps). Číslo před lomítkem udává rychlost stahování dat k vám jako uživateli. Číslo za lomítkem pak označuje rychlost přenosu dat od uživatele směrem k serverům.

Pokud si s rychlostí jednotlivých tarifů nevíte rady, kontaktujte naše Zákaznické centrum Selfnet na tel. 533 383 335 nebo e-mailem na zakaznicke.centrum@selfnet.cz. Funguje v nepřetržitém provozu a naši pracovníci vám ochotně poradí a vše potřebné vysvětlí.

Markéta Jargusová

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Procházením tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Další informace