Jak rychlý internet potřebuji?

22. 1. 2021

Domácnost bez internetu si dnes dokáže málokdo představit. Jak si ale vybrat vhodný tarif připojení? Jaká rychlost bude ta správná pro moji domácnost? Podle čeho vybírat poskytovatele internetu? To jsou otázky, které si jistě klade většina z nás. Níže snad najdete odpovědi na své otázky.

Rychlost připojení

Rychlost připojení vyjadřuje čas, za který se přenese určitý objem dat z internetu nebo na internet. Nejčastěji se rychlost udává v Megabitech za sekundu (Mbps nebo Mb/s) a říká nám, kolik dat jsme za sekundu schopni z internetu stáhnout nebo na internet nahrát.

Je třeba dávat si pozor na rozdíl mezi Megabitem a Megabytem (vyslovuj Megabajtem). 1 Megabyte (MB) se rovná 8 Megabitům (Mb), jestli je písmenko B malé nebo velké tedy hraje velkou roli. V případě, že disponujete rychlostí například 80 Mbps, stáhnete z internetu data o velikosti 10 MB za jednu sekundu.

Pokud poskytovatel internetu nabízí rychlost připojení například 60/5 Mbps, pak číslo 60 znamená, že data z internetu stahujete rychlostí 60 Megabitů za sekundu, jedná se o tzv. download. Číslo 5 udává, jak rychle se data na internet nahrávají, jde o tzv. upload. Ve většině případů je důležitější první rychlost, běžný uživatel data z internetu častěji stahuje, než na něj nahrává.

Způsob využívání internetu

Nejdříve se zamyslete nad tím, jaká máte očekávání a k čemu budete internet používat. Samozřejmě platí, že čím náročnější úkony se chystáte na internetu provádět, tím budou nároky na jeho rychlost vyšší. 

Pro běžné surfování na internetu, čtení e-mailů nebo prohlížení fotek postačí základní internetové připojení. Ti z vás, kteří stahují či odesílají velký objem dat, využívají internet k práci, stahují filmy ve vysoké kvalitě nebo hrají online hry, ocení rychlejší internet.

Počet zařízení

Počet zařízení ve vaší domácnosti je dalším důležitým faktorem při volbě rychlosti internetového připojení. Čím větší počet zařízení se najednou k internetu připojí, tím větší bude i objem dat, který je třeba v daný moment přenést. V takovém případě je rozumné vybrat si tarif s vyšší rychlostí připojení.

Záleží i na tom, k čemu využíváte internetové připojení na svém mobilním telefonu. Například při stahování aplikací, poslechu hudby nebo online sledování videa přes mobil se spotřeba dat vyšplhá až do řádu Mbps.

V dnešní moderní době je také velký zájem o IPTV neboli televizi přes internetový protokol, která nabízí řadu nadstandardních funkcí oproti „obyčejné“ digitální televizi. IPTV je možné sledovat na více zařízeních současně, což je také při výběru tarifu třeba vzít v potaz.

Počet členů domácnosti

Mnozí z vás nejspíš zažili situaci, kdy se vám „z ničeho nic“ zpomalil internet. Následně jste zjistili, že váš potomek si ve vedlejším pokoji stahuje film nebo sleduje online video. Pokud máte větší domácnost, ve které její členové využívají připojení k internetu na více zařízeních současně, měly by být vaše nároky na rychlost připojení vyšší.

Pro lepší představu si pojďme říct, za jak dlouho si stáhnete film při dané rychlosti připojení. Pokud například využíváte tarif o rychlosti 60 Mbps (download), film o velikosti 4 GB si stáhnete za necelých 9 minut. Při rychlosti 160 Mbps by stažení trvalo něco přes tři minuty. A u tarifu s rychlostí 400 Mbps by bylo stahování dokončeno za necelou minutu a půl.

Wi-Fi router

V případě, že máte doma bezdrátovou Wi-Fi síť, je důležité pořídit si kvalitní Wi-Fi router, který vám zaručí stabilní připojení k internetu. Doporučujeme vybrat takový, který funguje ve dvou frekvenčních pásmech, 2,4 GHz a 5 GHz, a má silný signál pro široký dosah pro všechna připojená zařízení. 

Ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz totiž nepracují jen Wi-Fi zařízení, ale i další přístroje běžně užívané v domácnosti – dětské chůvičky, bezdrátové reproduktory, mikrovlnné trouby, ledničky a další. Více informací o rušení Wi-Fi signálu si můžete přečíst i na našem webu.

Máte vybráno?

Volba správného internetového tarifu se může zdát jako věda. Teď už víte, co a jak, a v klidu si můžete sepsat všechny požadavky na efektivní připojení vaší domácnosti. Nezapomeňte, že vybírat můžete i z nabídky Selfnet.

Karina Baraboszová

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Procházením tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Další informace