Jak vybrat poskytovatele internetu?

3. 5. 2021

Jen málokterá domácnost se dneska obejde bez internetového připojení. A každý, kdo hledal tu pravou nabídku ví, že je to náročnější, než by čekal. Přinášíme pár tipů, jak si hledání toho pravého poskytovatele a nejvhodnějšího internetového připojení alespoň trochu usnadnit.

Každý pes, jiná ves

Na trhu najdete nespočet nabídek na internetové připojení. Nabídky jednotlivých firem se zase až tak moc neliší, ale většinou se liší jejich datová síť. Tedy to, kudy vede datová infrastruktura a kde všude mají pokrytí.

Vybírat můžete z lokálních poskytovatelů, kteří nabízí připojení jen v okolí vašeho bydliště, nebo z tzv. velkých hráčů na trhu, kteří poskytují internetové služby po celé republice. Rozdíly najdete hlavně v ceně a druhu připojení. Samozřejmě i tady platí, že všechno má své pro a proti. 

Ten nejlepší poskytovatel 

Správně bychom měli napsat, že jsme to my! :) Ale není to tak jednoduché, třeba obyvatelé malé obce kousek od Českých Budějovic si to nejspíše myslet nebudou. Takže to nejdůležitější je ověřit si dostupnost služeb nejen v rámci republiky, ale také v jednotlivých částech měst a obcí. Někde dokonce v rámci připojení na konkrétní typ sítě hraje roli i přesná adresa.

Teprve pak se zaměřte na konkrétní služby, cenu a neopomíjejte ani technickou stránku nabídky. Myslíme tím třeba to, jestli zaplatíte za instalaci, modem, konfiguraci atd.

Nepodceňujte přehled

Nejjednodušší je si na začátku svého pátrání po nejvýhodnějším připojení udělat přehled, které společnosti ve vašem okolí nabízí služby. Určitě vám pár tipů dají i na obecním/městském úřadě, kde mají přehled o pevných sítích na svém území, anebo sousedé, kteří už dopátrali.

Téměř všichni poskytovatelé mají na svých webových stránkách možnost „ověřit si dostupnost“. Zadáte adresu a hned víte, jak na tom jste a zda zrovna ten váš vybraný má pro vás nabídku. Pak stačí jen potvrdit zájem a určitě se vám někdo brzo ozve. 

Zároveň doporučujeme nekoukat jen na cenu a vybírat s ohledem na další parametry – technologii, agregaci, dostupnost technické podpory (nonstop linka) a využití internetu tak, abyste si pro své potřeby vybrali to nejvhodnější. Protože je rozdíl, když hledáte připojení na občasné surfování po internetu, anebo spolehlivé a rychlé připojení pro práci a posílání dat.  

Pevně připojení vs. připojení vzduchem

Další rozhodnutí je taky vcelku zásadní. To, jestli zvolíte připojení vzduchem nebo raději kabelem hodně ovlivní budoucí využití internetového připojení. Kabelové připojení (na metalické nebo optické sítí) bývá považováno za stabilnější.

Připojení na optické sítí dnes představuje to nejmodernější řešení, metalická síť jí ale dokáže konkurovat a je většinou v místech, kde není optická trasa položená. Na druhou stranu s tímto typem připojení je spojeno více prací než s napojením na bezdrátovou technologii. U připojení vzduchem zase musíte mít nezakrytý výhled na vysílač, což bývá někdy problém. 

Pokud máte na výběr z jednotlivých technologií, berte v potaz hlavně to, k čemu budete připojení využívat a jaký objem dat budete přenášet.

Vysoké nároky na rychlost internetu bude mít domácnost, kde se hrají online hry, sledují seriály online, hodně se stahují a posílají data (třeba pro práci), používají se videohovory a připojují se jiná zařízení jako televize, rádia, chůvičky aj. Jiné nároky budete mít, když na internetu pouze vyhledáváte informace, prohlížíte fotky, komunikujete na sociálních sítích, posíláte e-maily a občas nakupujete prostřednictvím e-shopů.

Shrňte to!

Suma sumárum to není zase tak složité, ale najít to „nej“ připojení přeci jen zabere chvilku času. Při rozhodování se držte základních rad a určitě vyberete dobře. 

  • Ujasněte si, k čemu internet potřebujete. Podle toho zvolte rychlost připojení tak, aby objem dat odpovídal měsíčnímu paušálu.
  • Udělejte si přehled nabídek připojení dostupných přímo pro vaši adresu.
  • Porovnejte nabídky. Pokud stále tápete, poptejte se třeba svých sousedů, od kterého poskytovatele mají internet oni a jak jsou spokojeni.

A pokud jste v dosahu naší Selfnet sítě (ověřte si dostupnost) a pořád si nejste jistí, který typ tarifu zvolit, dejte nám vědět. Na Zákaznickém centru Selfnet vám rádi poradíme a budeme se snažit najít pro vás řešení na míru. 

Markéta Jargusová

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Procházením tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Další informace