Stavíte rodinný dům? Myslete na internet! - 2. část

4. 12. 2019

Jak jsme slíbili, pokračujeme… Tentokrát jsme ve fázi přestavby – náš vysněný dům už máme, ale chybí nám internetové připojení. Vyplatí se myslet dopředu. Nejen na internet, ale i na to, kde všude v domě budeme chtít být v budoucnu připojeni. 

Co místnost, to alespoň 1 datová zásuvka
Nejdůležitější věc je, si dopředu říct, ve kterých místnostech chceme internet využívat. Samozřejmostí bývá datová zásuvka v obývacím pokoji, ke které se tradičně připojuje např. Wi-Fi router pro vytvoření bezdrátové sítě nebo chytrá televize. Nejlepším řešením je však zabudování datových zásuvek ve všech obytných místnostech (dětský pokoj, ložnice, pracovna). Náklady na natažení datových kabelů z hlavní datové zásuvky do ostatních místností už nejsou tak vysoké, oproti nákladům, které by u stejných prací vznikly v budoucnu při přestavbě domu. Do budoucna nás pak nepřekvapí ani změny v dispozicích domu – dětský pokoj z pracovny, nové vybavení nebo spotřebiče, které potřebují ke svému provozu internet atp. Podobně bychom měli uvažovat v případě natažení kabelů pro příjem televizního vysílání.

Kabely by však rozhodně neměly být zabudované pevně do zdi. V budoucnu bychom byli opět velmi překvapeni výší finančních nákladů při přestavbě domu. Ideální varianta je tedy kabely umístit do elektroinstalačních trubek, tzv. husích krků, ty usnadní následnou manipulaci s kabely v případě výměny nebo opravy. Měly by být dostatečně široké (pro případné další kabely). Při zabudovávání kabelů do zdi bychom se určitě měli vyvarovat ostrým ohybům. Informace o doporučeném ohybu datového kabelu i husích krků by měla být dostupná na etiketě.

Wi-Fi síť ideálně jen pro mobilní zařízení
Přístup k internetu lze zajistit i bezdrátově – prostřednictvím Wi-Fi routeru. To je samozřejmě jedna z možností, avšak nemusí to být to nejspolehlivější řešení. Ačkoliv se jedná o připojení bez zbytečných kabelů, rychlost internetu často snižuje třeba silné zdivo, větší vlhkost v domě, jiné spotřebiče v provozu nebo velká vzdálenost od Wi-Fi routeru. Nejčastějším rušivým elementem bývá hustota okolních Wi-Fi sítí, které se vzájemně perou o své místo ve vysílacím pásmu.
 
V případě práce náročné na datový přenos je tedy vždy vhodnější připojit notebook přímo do datové zásuvky. Tím dosáhneme rychlosti připojení, kterou poskytovatel internetu garantuje. Wi-Fi připojení je pak vhodné využívat pouze pro nízkokapacitní přenosy, např. procházení internetu na mobilu nebo tabletu.

Umístění zásuvek? Zdravý selský rozum pomůže
Při plánování umístění přípojek v jednotlivých místnostech je dobré myslet prakticky. V obývacím pokoji nás určitě nepotěší zásuvky na protější straně plánovaného umístění televize. Stejně tak v ložnici nebo pracovně neumístíme zásuvky tam, kde budeme mít postel či gauč.

Chytré řešení představují i datové dvojzásuvky. Vyhneme se tak neplánovaným routerům a rozbočovačům pro další spotřebiče. Je potřeba myslet i na to, aby hned vedle datových zásuvek byl i dostatečný počet elektrických zásuvek.

Televize přes internet
Pokud máme k dispozici připojení k internetu po optické či metalické síti, umístění televizní antény na domě řešit nemusíme. Většina poskytovatelů internetu po této pevné síti nabízí službu „televize přes internet“ (tzv. IPTV – televize přes internetový protokol). Pro sledování televize postačí internetové připojení, televize a interaktivní set-top-box, který získáme u poskytovatele internetu.

IPTV oproti klasickému pozemnímu vysílání nabízí i funkce, které určitě mnozí z nás ocení – možnost pozastavení pořadu nebo sledování zpětně z archivu. Velkou výhodou je také možnost sledovat televizní vysílání i na dalších zařízeních – mobilech, tabletech, noteboocích, stolních počítačích nebo chytrých televizích a aplikacích. Každý člen rodiny tak může ve stejném čase sledovat jiný program.

Internet a televize ruku v ruce
Většina poskytovatelů internetu nabízí kombinaci internetu a televize v cenově výhodných balíčcích, stačí zapátrat v jejich nabídce. Selfnet nabízí balíček internetu a televize od 550 Kč za měsíc. Pokud máte zájem, využijte naši nezávaznou webovou poptávku nebo kontaktujte Zákaznické centrum Selfnet na telefonním čísle 533 383 335

Radek Tegel

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Procházením tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Další informace