Stavíte rodinný dům? Myslete na internet! - 1. část

19. 11. 2019

Stavba rodinného domu je významnou životní událostí. Těšíme se na vlastní bydlení a máme radost, když stavba domu začíná kousek po kousku naplňovat naše očekávání. Kromě stavby bychom měli myslet i na dobu, kdy v domě budeme bydlet, a třeba budeme chtít být online. 

Ať už dům stavíme svépomocí nebo výstavbu necháváme na stavební firmě, špatná projektová příprava nebo opomenutí důležitých technických skutečností, nám může radost z vysněného bydlení pokazit. Přinášíme krátký přehled toho, čemu je zapotřebí se věnovat ve fázi plánování – tedy před nebo v průběhu stavby i ve fázi přestavby – v době, kdy už dům stojí a řeší se samotné zprovoznění internetu.

Lokalita a její možnosti
Po nákupu pozemku bychom se měli zajímat o to, jestli je pozemek zasíťován (mimo plynu, elektřiny a vody/kanalizace) i případným poskytovatelem internetu. Pokud prodejce pozemku tuto informaci nemá, je dobré ptát se přímo obecního úřadu. Ten by nám měl danou informaci poskytnout a zároveň i předat kontakt na konkrétního poskytovatele internetu. 

Typ připojení – pevná síť vs. internetové připojení vzduchem
Pokud v naší lokalitě není pevná síť (optická nebo kabelová) dostupná, máme možnost si zřídit internetové připojení vzduchem (přes Wi-Fi signál), které mimo společnosti s celorepublikovým působením poskytují i regionální internetoví poskytovatelé. U tohoto typu připojení k internetu je však nezbytný přímý výhled na vysílač.

Teď není, ale možná bude!
Nedostupnost pevné sítě na naší adrese však neznamená, že se tam někdy v budoucnu neobjeví. Poskytovatel internetu se může v budoucnu rozhodnout pro vybudování pevné sítě i v naší ulici. Proto je vhodné myslet dopředu a počítat v zemi s další rezervní chráničkou kabelu, která povede od hrany pozemku až do domu. Při dodatečném napojení na optickou/kabelovou síť se pak vyhneme výkopovým pracím, protože optický/koaxiální kabel snadno danou chráničkou protáhneme až do domu. 

Projektant stavby – klíčová osoba
Pokud je optická nebo metalická síť v naší lokalitě a na úrovni našeho pozemku k dispozici, máme z poloviny vyhráno. Daný poskytovatel internetu už totiž stihl při budování inženýrských sítí připravit většinu toho, co k používání internetu budeme potřebovat.

Co nejdříve bychom měli kontaktovat poskytovatele internetu s tím, že máme zájem využívat jejich internetové služby v našem budoucím domě. Pracovníci společnosti, která internet nabízí, prověří místo, kde je možné se na kabel napojit a měli by vám vysvětlit, jak postupovat dále. 

Přípravou internetového připojení je nutné se zabývat už ve fázi projektování stavby. Projektant stavby by měl myslet nejen na vhodnou instalaci datových kabelů v domě, ale i na to, jakým způsobem přivést internet do domu. Proto by měl spolupracovat s poskytovatelem internetu a domluvit se na společném postupu během stavebních i výkopových prací. Tímto si zaručíme minimální počáteční náklady spojené se zprovozněním internetu.

Když se na internet zapomene…
Nemilá situace nastává, pokud dům už stojí, ale internetový kabel nebyl do domu zaveden. Situace není výjimečná, děje se poměrně často. Následné práce se pak prodražují, protože mnohdy je už hotová např. příjezdová cesta, okrasná skalka před domem apod.

Dodatečné výkopové práce tak mohou znamenat nečekanou položku v našem rozpočtu, ale také zaberou dost času a představují tak zdržení při finálních úpravách pozemku. Pokud se však i přes tyto nesnáze pro výkopové práce rozhodneme, je dobré oslovit osvědčenou firmu nebo firmu, kterou nám doporučí samotný poskytovatel internetu. 

Na základě projektové dokumentace a konzultace s poskytovatelem internetu vybereme vhodné místo pro dodatečný výkop a položení kabelu, dále i místo pro zavedení kabelu do domu a v rámci interiéru domu místo pro vytvoření hlavní datové zásuvky.

V dalším článku najdete tipy na připojení v době, kdy už náš vysněný dům máme, ale chybí nám připojení k internetu. 

Radek Tegel

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Procházením tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Další informace