Dětské kanály - které si vybrat?

16. 8. 2021

Prázdniny se chýlí ke konci a pomalu se blíží podzim, období deštivého a mlhavého počasí. Ach jo. Domácnosti častěji ozáří světlo televizí. I děti budou vyžadovat nějaké to rozptýlení. Pravděpodobně má každá rodina seznam svých oblíbených pořadů, ale neuškodí rozšířit si své obzory. V dnešním článku si můžete přečíst o kanálech a pořadech pro děti a mládež, které máme v nabídce. A kdo ví, třeba mezi nimi bude i váš nový rodinný favorit.

Dětské programy

Ne všechny programy jsou vhodné pro úplně malé děti, jiné zase nebudou bavit ty starší. Je tedy dobré mít o dětských kanálech ucelený přehled a vybrat ty, které vysílají pořady hodící se k věku vašich dětí. A že je z čeho vybírat!

ČT :D

„Déčko“ patří do skupiny kanálů České televize, u nás je tento program v základní nabídce Pro začátek, a tudíž je automaticky dostupný pro všechny zákazníky obou našich televizních služeb – interaktivní Selfnet TV i klasické „kabelovky“ Digitální televize. Své vysílání začíná v šest hodin ráno. Den startuje pohádkami pro nejmenší. Později si přijdou na své i odrostlejší děti, pro které jsou připraveny hrané a vzdělávací pořady, jako je například Bludiště, AZ kvíz junior nebo DVA3. Večer pak desítky let sedí děti na značkách a těší se na pohádku, kterou jim pustí nesmrtelný Večerníček. Sympatickým počinem „Déčka“ je i pořad Zprávičky pro děti nebo čtení pohádek na dobrou noc (Čtení do ouška).

Cartoon Network

Cartoon Network je mezinárodní dětský program, který od roku 2017 vysílá i češtině. Najdete ho v našich doplňkových programových nabídkách Rodina a Mých 5/10/15. Je určený hlavně pro děti ve věku od 6 do 12 let, čemuž odpovídá i jeho obsah. Na CN si můžete pustit animované pořady širokého rozsahu – od akčních po komediální. Příkladem je akční animovaný seriál Ninjago nebo Gumballův úžasný svět, příběh 12letého kocoura se sklonem k rošťárnám.

Duck TV

Duck TV je kanál určený pro ty nejmenší diváky. U nás ho najdete v doplňkové programové nabídce Mých 5/10/15. Pořady Duck TV jsou animované, po grafické stránce jednoduché, doprovázené základními zvukovými efekty. Zápletky příběhů jsou snadné. Kanál nabízí jak výchovné, tak zábavné bloky. Pořady Duck TV jsou opravdu krátké, trvají od 1 do 6 minut.

JimJam

Dětská televizní stanice, která vysílá převážně animované pořady. JimJam najdete v našich doplňkových programových nabídkách Rodina a Mých 5/10/15). Stejně jako Duck TV se zaměřuje na nejmenší diváky, zhruba do 3 let. K nejoblíbenějším pořadům JimJam patří Lokomotiva Tomáš nebo příběhy roztomilých dinosaurů – Barney a jeho přátelé.

Minimax

Minimax je kanál specializující se na dětské „animáky“. U nás jej opět najdete v doplňkových nabídkách Rodina a Mých 5/10/15. Zaměřuje se převážně na věkovou skupinu 5 až 10 let. Od srpna Minimax změnil svůj vzhled a částečně i obsah. Představil nové logo, hudbu a ukázky. Navíc rozšířil svou programovou nabídku o nové seriály i filmy. Kromě již zavedených příběhů z dílny LEGO – Friends nebo My Little Pony, Minimax nabízí nově i pořady, kterými chce oslovit starší děti. Příkladem je seriál Tým Dronix, který sleduje zážitky mladých milující drony. Nebo Ernest & Rebecca, seriál o šestileté holčičce a jejím kamarádovi Mikrobovi.

Nickelodeon

Nickelodeon neboli „Nick“, je televizní program, který máme v nabídce Rodina Mých 5/10/15. Stanice se zaměřuje převážně na dětské diváky ve věku od 5 do 10 let. Brzy ráno nebo o víkendu zaujme svými pořady i mladší diváky (2–5 let). K nejznámějším hrdinům této stanice patří Spongebob v kalhotách nebo Tučňáci z Madagaskaru. 

Nickelodeon Junior

Nickelodeon Junior je mladším „bráchou“ kanálu Nickelodeon. U nás jej najdete v nabídkách Rodina Mých 5/10/15. Stanice se zaměřuje na mladší publikum, svými jednoduchými příběhy napomáhá dětem poznávat a objevovat svět kolem nich. „Nick Jr.“ je autorem populárního seriálu o autech – Plamínek a čtyřkoláci nebo seriálu o psích hrdinech Tlapková patrola.

Něco navíc

Všechny tyto dětské televizní stanice mají své webové stránky, na kterých kromě programu pořadů najdete i různé hry, soutěže či informace o oblíbených hrdinech. Můžete si také pořady pustit online. Jen malé upozornění – některé stránky jsou v češtině, jiné pouze v angličtině.

I hrát si děti musí

Přehled dětských stanic z naší nabídky jsme pro vás sepsali. Nemyslete si ale, že nevíme, že neustále sedět před televizí, počítačem či tabletem není (nejen) pro děti správné. Každý nejspíš četl nějaký článek o tom, kolik času mají děti trávit před televizí (odborníci se shodují, že je to maximálně hodina denně). Ale co si budeme povídat, děti usadit k pohádce či seriálu občas potřebuje každý rodič. Ale i zde platí staré známé „všeho s mírou“.

Karina Baraboszová

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Procházením tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Další informace