Kolik času trávíme sledováním televize?

22. 11. 2019

Televize, to je zábava pro všechny, každý si přijde na své. Víte, že nejběžnější a nejdéle trvající volnočasovou aktivitou je právě sledování televize? A že si televize ukrajuje 2 hodiny z našeho průměrného denního harmonogramu? 

Málokoho asi překvapí fakt, že mít doma televizi dnes není vnímáno jako ukazatel blahobytu. Statistika říká, že v roce 2017 – údaje od Českého statistického údaje pro rok 2018 zatím nejsou k dispozici – u nás bylo 1 812 000 přípojek kabelové televize. Samozřejmostí je dnes digitální vysílání, které vytlačilo z našich televizí to analogové (mimochodem analogovému vysílání u Selfnetu odzvonilo tento podzim). Navíc dnes můžeme být v roli televizního diváka, aniž bychom nějakou televizi měli. Stačí totiž počítač, tablet nebo chytrý mobil a přes internet můžeme sledovat jak živé vysílání, tak to ze záznamu. 

I přes „technologické vychytávky“ těch, kteří se dívají na televizi v reálném čase, ubývá jen pozvolna. Denně ve volném čase stále většina z nás sleduje televizi, ve věku 15–70 let je to 64 %. O naši zábavu se stará 133 provozovatelů televizního vysílání (celorepubliková – ČT, Nova, Prima… vs. regionální televize) s 336 televizními stanicemi (z toho 33 s celostátním pokrytím). Do tohoto čísla se ale počítají také „infokanály“. 

A na co v televizi koukáme nejčastěji?
Roli v tom, na co se díváme, hraje i to, jsou-li televizní kanály veřejnoprávní (ty z dílny České Televize) nebo soukromé (všechny ty ostatní). U obou zmiňovaných ve sledovanosti vedou kulturně orientované pořady, zpravodajství, sport nebo publicistika a dokumenty. A kupodivu taky reklama.

Programová struktura televizního vysílání podle pořadů:

rok 2017                                 Veřejnoprávní televize       Soukromé televize
       Kulturně orientované                   28 %                               32 %
       Zpravodajské                               23 %                               38 %
             z toho infokanály                   20 %
       Publicistika, dokumenty              18 %                               11 %
       Sportovní                                    19 %                                 4 %
       Reklama                                        1 %                                 9 %
       ostatní                                         12 %                                 6 %

  • v procentech je vyjádřen podíl pořadů na celkovém vysílání

Co že to vlastně ta sledovanost je? Podle Asociace televizních organizací (ATO) sledovanost (někdy označována jako rating) udává procento diváků, kteří sledovali daný pořad nebo obecně časový úsek na dané televizní stanici. 

Televizní vysílání sledujeme také na počítačích nebo mobilních zařízeních přes archivy televizního vysílání. Diváci v roce 2017 přehráli více než 3 miliardy videí (60 % z těchto videí však byla reklama a započítání jsou ti diváci, kteří si přehráli alespoň první sekundu videa). Online katalog veřejnoprávní televize hojně diváci využívali ke sledování filmů a seriálů. U soukromých televizí zase online sledování vévodily zábavné a lifestylové pořady. 

Programová struktura online přehrávaných videí (bez reklamy) podle počtu přehrání:

rok 2017                                    Veřejnoprávní televize    Soukromé televize
       Filmy, seriály                                       32 %                         7 %
       Zpravodajství, publicistika                  12 %                       34 %
       Dokumenty, vzdělávací pořady            9 %                         1 %
       Zábava, lifestyle                                    8 %                      44 %
       Hudební pořady                                   1 %                        0 %
       Sport                                                     5 %                        5 %
       ostatní                                                  33 %                       9 %

  • v procentech je vyjádřen podíl pořadů na celkovém vysílání

Jak se na televizi díváme?
Ze statistik také vyplývá, že většina z nás dnes preferuje vysoké HD rozlišení. Při sledování televize nezahálíme, často se věnujeme i jiným činnostem – nejvíce domácím pracím, nebo brouzdání na internetu a sociálních sítích. Ti, kteří jsou na krajích věkové křivky, tedy mladí do 24 let a na druhé straně starší 55 let, sledují televizi nejvíce. Starší generace relaxuje u klasické televize (drží se programu v reálném čase), mladší je více online (sleduje přes internet) a bez televizoru se obejde 5 % českých domácností.

Ať už sledujete televizi jakkoli, berete ji jako formu zábavy, kulisu nebo zdroj informací a poučení, myslete na to, že s televizí je to jako se vším ostatním – Dobrý sluha, zlý pán! A ač to mnozí z nás neradi přiznávají, podle statistik před televizí strávíme nějaký ten čas téměř všichni, tak proč se občas nepřidat k většině.

  • Zdroj dat: Český statistický úřad
Markéta Jargusová

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Procházením tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Další informace