„Pařmen“ nebo „lama“? II.

8. 6. 2021

Další článek o televizních hrách a videohrách vás přenese do současnosti. Jaké vychytávky jsou na dnešním herním trhu dostupné? A mají herní konzole, které tady s námi jsou už přes půl století, šanci si v dnešním pokrokovém světě vydobýt místo na výsluní?

Konzole ve 21. století

Může se zdát, že se vstupem do nového století se toho ve světe herního průmyslu příliš nezměnilo. Přední příčky na herním trhu stále zaujímají konzole společností Sony a Nintendo. Ale změny se přeci jen udály – a to v oblasti vývoje hardwaru, grafiky nebo nových vychytávek. 

Playstation během posledních 20 let představil několik řad svých konzolí a přišel také se spoustou inovací a novinek. K těm nejzajímavějším patří použití optického formátu Blu-Ray jako úložiště pro hry a filmy nebo možnost streamovat ostatním obraz hry, kterou právě hrajete.

Ani společnost Nintendo nezůstává pozadu. S konzolí Nintendo Wii zaznamenala velký úspěch, a to především díky pokrokovému ovladači (Wii Remote), jehož pohyb zachycuje sensor a převádí ho přímo do hry. Prvenství si Wii může připsat také v oblasti bezpečnosti – jako první konzole disponuje rodičovským zámkem. Velkým plusem je i integrované Wi-Fi rozhraní, díky nemuž je možné Nintendo Wii připojit k internetu. 

Objevili se i noví „hráči“ na trhu. K těm největším patří Microsoft a jejich konzole Xbox. Společnost Microsoft představila světu nové vychytávky – třeba možnost si do konzole přidat vlastní pevný disk nebo využívat při hraní her klávesnici a myš. Konzoli Xbox proslavila hlavně herní série Halo, která je dostupná pouze pro Xbox a Windows 10. Jedná se o velice populární střílecí hru, která zároveň vypráví příběh – příběh Master Chiefa a jeho společnice, umělé inteligence Cortany, kteří ve vesmíru bojují proti mimozemským nepřátelům. 

Hry přímo v televizi

„Pokrok nezastavíš“ – heslo, které našlo uplatnění i v herním průmyslu. A do herního průmyslu začali fušovat i výrobci televizí. V dnešní době je tak hraní her dostupné i na některých chytrých televizích.

Dnes si hráči často vybírají tzv. herní televize. Tedy chytré televize, které disponují herním režimem. Stačí Smart TV připojit k internetu a zábava může začít. Do své televize i počítače si stáhnete volně dostupnou aplikaci, obě zařízení bezdrátově propojíte a herní zážitek si můžete užívat na velké obrazovce. Pro snadné ovládání stačí přímo do televize zapojit klávesnici nebo klasický gamepad (herní ovladač). 

Pro opravdové „pařmeny“, kteří chtějí mít ze hry ten správný prožitek se hodí televizory s QLED technologií, která dokáže rozšířit škálu barev, ale hlavně díky antireflexní vrstvě eliminuje veškeré nežádoucí odlesky na obrazovce. Hodí se to především u her, které se odehrávají v noci či v temném prostředí.

I konzole se vyvíjí

Stejně jako televize v dnešní době neslouží pouze pro sledování filmů a pořadů, ani herní konzole už dávno nejsou výhradně pro hraní videoher. Spousta z nich hráčům umožňuje přístup k internetovému vyhledávači nebo oblíbeným aplikacím jako jsou např. YouTube nebo Netflix. Nutností je samozřejmě připojení k Wi-Fi, které si musíte v konzoli nakonfigurovat.

Jdeme pařit nebo…?

Při srovnání tohoto článku s předchozím je jasné, že vývoj technologií jde opravdu kupředu. V dnešní době mají lidé možnost díky virtuální realitě, „chytrým“ ovladačům a dalším vychytaným doplňkům možnost zažít pocit, že jsou přímo součástí hry, mají možnost seznámit se s novými lidmi, kteří hrají stejnou hru nebo se třeba jen potkávat virtuálně. Je fajn, že má člověk takové příležitosti. Na druhou stranu, určitě stojí za to potkat se s kamarády někde venku ve skutečném světě nebo se seznámit s novými lidmi třeba v kavárně.

Karina Baraboszová

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Procházením tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Další informace